19.09.2025

Suksess å møtes!

Lokallagsmøter

-Å treffes har en stor verdi i seg selv, og vi MÅ ikke ha lange innledninger og foredrag når vi møtes. Det er Hanne Fagertuns korte oppsummering etter denne ukens tur til lokallag i Lofoten og Vesterålen.

-Vi har de siste kveldene møtt mange titall medlemmer ansikt til ansikt. Det er et ønske i medlemsmassen om flere fysiske møtepunkt og nå tester vi ut både møteform og møteinnhold, forteller organisasjonssjef Marit Hiim Haugseth, som sammen med Hanne Fagertun denne fredagen avslutter ukens møterekke på stand for Fiskarlaget under utdanningsmessa i Bø i Vesterålen.

-Vi får med oss erfarne fiskere på stand og mer enn antar at mange ungdommer på messa vil sjekke ut hvilke muligheter fremtiden gir i vår sektor, supplerer den daglige lederen i Nord Fiskarlag Hanne Fagertun.

Fine møtepunkt

Onsdag var det møte på Leknes med deltagere fra lokallagene i Moskenes, Flakstad og Vestvågøy.

-Vegarbeid hindret flere fra å komme, og det er synd. Uansett var møtet en ny bekreftelse på at det er kjekt å møtes og at man får samtalt og drøftet ulike tema på en annen måte enn via epost eller annen kontakt, påpeker organisasjonssjefen.

Møtet på Ballstad ble både en faglig og sosial happening. Her følges Bodø/Glimts åpningskamp i Champions League tett.

De to var også sist uke med som deltagere under en tettpakket medlemsdag i Tromsø, som de omtaler som en suksess. På møtene denne uka har de ikke hatt en like avklart agenda, noe som var veldig bevisst.

-Vi ønsker å være lyttende og å fange opp tilbakemeldinger fra våre medlemmer. Vi tester ulike møteformer, og erfaringen er at samtalen om dagsaktuelle saker fra fiskernes hverdag og det vi kan bidra med fra administrativt hold er agenda god nok, forteller Hanne Fagertun.

Torsdag kveld var det også god deltagelse da Råfisklagets kantine (bildet over) var treffpunkt for møtet i Svolvær.

-Det er egentlig befriende å bare snakke sammen. Og stemningen var god, også i Svolvær, rapporterer Hanne Fagertun.