Reguleringer av fisket etter torsk
Protokoll- Arbeidsutvalgsmøte 11.0
Arbeidsutvalget i Nordland Fylkes Fiskarlag har den 11.02.2014 behandlet blant annet saken om reguleringer vedrøende fritt fiske etter torsk i lukket gruppe under 11 meter, der ukekvantumet er på hele 4.000 tonn. Dette mener Arbeidsutvalget er for stort. Utvalget frykter for at det uten tiltak går mot en stopp i det frie fisket i løpet av relativt kort tid.
Arbeidsutvalget har på bakgrunn av dette bedt Norges Fiskarlag «… søge for en snarlig stans i det frie fisket og at det i stedet etableres en maksimalkvoteordning som justeres inn mot det som er restkvantum for gruppen. I tillegg mener Arbeidsutvalget at den garanterte kvoten må justeres noe opp.
Arbeidsutvalget mener at også det frie fisket i åpen gruppe bø stanses fra samme tidspunkt og erstattes av en maksimalkvoteordning og garanterte kvoter i bunn.»
Les protokollen fra møtet her:
–