
Oppdatert på samarbeid
Med andre næringer
Offshore Norge og Norges Fiskarlag har stått i front når det nå er utarbeidet nye samarbeidsdokumenter innen både fiskeri og seismikk og fiskeri og havvind. -Målsetningen er at de nye dreiebøkene skal tilrettelegge for god sameksistens på havet, opplyser Fiskarlagets to fagansvarlige.
Det er nå laget en helt ny «Dreiebok fiskeri – seismikk», samt at det er kommet en oppdatert versjon av «Dreiebok for sameksistens mellom fiskeri og havvind». De aktuelle veilederne er utarbeidet av to partssammensatte arbeidsgrupper. Begge dreiebøkene vil bli behørig gjennomgått under de to seminarene som er samlokalisert til Bergen 21.-22. april; Fisk og havvind og Fisk og seismikk.
Begge dreiebøkene ligger som nedlastingsvennlige dokumenter nederst i denne saken
Fiskeri og seismikk
Det var med bakgrunn i erfaringene med «Dreiebok for havvind» at Norges Fiskarlag tok initiativ til en tilsvarende prosess for seismikk.
Det er Maria Pettersvik Arvnes som sammen med Henriette Skaar har ledet arbeidet fra Fiskarlagets side. Målsetningen er at gode avklaringer om rutiner og dialog kan legges til grunn for å redusere konflikt og samarbeidsutfordringer på havet.
Maria Pettersvik Arvnes sier det har vært en god prosess siden høsten 2025 med en aktiv gruppe, gode innspill og diskusjoner.
Formål med retningslinjene:
- styrke sameksistensen mellom næringene
- øke felles forståelse
- beskrive hvordan en opptrer i ulike faser av seismiske operasjoner
- beskriver roller, ansvar og arbeidsformer som bidrar til god dialog, konfliktforebygging og effektiv samhandling
Definisjon av sameksistens: I arbeidet med dreiebøkene har følgende definisjon av sameksistens litt lagt til grunn: Samarbeide slik at både fiskeri og petroleums- og havvindnæringene skal kunne drive og utvikle seg i norske havområder, og systematisk arbeide for å aktivt søke etter felles løsninger eller kompromiss.
Viktige funn i arbeidet
Topplederforumet for de aktuelle næringsorganisasjonene har godkjent arbeidet som er gjennomført, og de har samtidig fulgt prosessene tett.
Gjennom arbeidet ble det tydeliggjort at fiskerikyndig (FLO) er en viktig ressurs for å bidra til smidig samarbeid for god sameksistens. Det er særligviktig med god opplæring og rolleforståelse. Og organisasjonene vil fortsette med å tilrettelegge for en felles møteplass for FLOene.
Fisk og seismikk: Dette er et årlig møtepunkt som i år arrangeres i Bergen 21.-22. april. Her blir retningslinjene lansert. Det legges opp til spennende foredrag og panelsamtaler om både retningslinjene og FLOens rolle.

Fiskeri og havvind
I juni 2023 kom første versjon av dreieboken, utarbeidet i samarbeid mellom Offshore Norge og Norges Fiskarlag med medlemslagene Fiskebåt, Sør-Norges Fiskarlag og Nord Fiskarlag.
Målet med dokumentet har vært at det skal fungere som en oppskrift for å unngå konflikt mellom næringene i utvikling og drift av havvindprosjekter innenfor områder myndighetene allerede har åpnet for slik utbygging.
Vurderingen så langt er at det synes å ha hjulpet med å etablere tett samarbeid mellom næringene og ha fokus på dialog allerede i tidlig fase.
I 2025 ble dreieboka oppdatert til versjon 2 og ved årsskiftet ble den også oversatt til engelsk, slik at den også kan formidles til internasjonale utviklere og leverandører til havvindnæringen.
Erfaringen er at dreieboka fortsatt står seg godt, men praktisk bruk har vist behov for tydeliggjøringer enkelte steder. Dette er nå gjennomført i versjon 3, der det også er lagt inn to nye kapitler (3.4 og 3.6).
Det er særlig verdt å merke seg forslag til forhåndskonferanse mellom næringene ved utlysning. Denne forhåndskonferansen er foreslått for å sikre lik informasjon til alle og redusere behov for møter for fiskerinæringen. Det vil anbefales at relevant myndighet tar ansvar for en slik forhåndskonferanse ved utlysning, på lik linje med at Sokkeldirektoratet gjennomfører årlige informasjonsmøter for næringene relatert til planlegging for sameksistens for seismikkaktivitet og fiskeri.
Endringene i Dreieboka er som nevnt blant det som vil bli presentert på Fisk og havvindkonferansen i Bergen 22. april.
Jan Henrik Sandberg er fagansvarlig for Fiskarlagets arbeid knyttet til havvind.
