
Fest i Vest
Rapport fra salgslagene
Vest-Norges Fiskesalslag hadde en engasjerende markering av sitt 80-årsjubileum, rapporterer Fiskarlagets utsendte, som også peker på en næring med blikket fremover etter årsmøtet i Fiskehav.
Årsmøtesesongen i salgslagene er i gang og daglig leder Janita Arhaug i Sør-Norges Fiskarlag rapporterer om et godt årsmøte denne uka, samt en fin og engasjerende markering av 80-årsjubileet til Vest-Norges Fiskesalgslag.
-Gjennom åtte tiår har salgslaget vært heilt avgjørende for fiskerne våre, ved å sørge for orden i førstehåndsomsetningen, rettferdig betaling for fangstene og gitt en trygg ramme i hverdagen for de som lever av havet. Dette betyr mye, både for fiskerne, familiene deres og for kystsamfunnene langs hele Vestlandet, oppsummerer Janita Arhaug.
Årsmøtet så både bakover på historien og mye fremover mot nye muligheter.
Hun fremhever styreleder Geir-Magne Røys som i sin årsmøtetale delte sin omtanke for fiskerne og salgslaget i sør som er rammet av miljøtiltakene i Oslofjorden. Han var også innom organisasjonssaken i Fiskarlaget, noe også leder i Sør-Norges Fiskarlag Terje Eriksen bidro med info om. Eriksen ga årsmøtet siste nytt i organisasjonssaken og orienterte om vegen videre slik saken står nå. Behovet for betre utnytting av pigghå var også med i talen til Røys.
På programmet var også sjefsøkonom Elisabeth Holvik i SpareBank 1, som delte det store bildet og ga perspektiv på det som skjer både ute i verden og hvilken betydning det har for oss her hjemme.

Pigghå fikk en sentral plass under samlingen i Florø med utdeling av en bok om det historiske «pigghåeventyret». En art med stor historisk verdi i distriktet, og som mange av våre medlemmer i dag melder om store innslag av langs heile kysten, en art med både utfordringer og muligheter, sa Janita Arhaug i sitt innlegg til årsmøtet.
Fiskehav
Janita Arhaug rapporterer også om en flott samling med fiskere og samarbeidspartnere under årsmøtet til Fiskehav i Kristiansand.
-Det er flott å oppleve at både samlende og krevende tema tas opp på ulike arenaer i næringen og dette gir en sterk erkjennelse av fellesskap i en næring vi alle bryr oss om, understreker hun.
I årsmøtet var det spesielt tiden etter innføring av nullfiskeområder i Oslofjorden, og utviklingen i markedet for råreker som fikk oppmerksomhet, og det var gode diskusjoner både i møtesalen og i pausene.
-Det slo meg under årsmøtet at vi til tross for en urolig tid med kvotekutt, kostnadsøkninger og press på areal og miljø, så møter vi folk som står i det, og som likevel ser framover. Det gjør inntrykk, fastslår hun.
Tema i møtet var både pris, kvalitet og enda bedre utnyttelse av ressursene – som pigghå.
Hun fremhever spesielt menneskene i næringa, de som hver eneste dag skaper aktivitet og liv langs kysten.
-Det gir både motivasjon og tro på vegen videre, sier Janita Arhaug, som sender en stor takk til både ansatte og tillitsvalgte i salgslaget der alle gjør en stor og samlet viktig innsats for fiskerne og det fellesskapet vi er en del av.
