
Er det gull alt som glimrer?
Debattserie
Fiskarlaget er en av flere deltagere når det de neste ukene skal holdes en debattserie om gruvedrift på havbunnen. Utgangspunktet er vårt engasjement og deltagelse i Alliansen for dyphavet.
Norge har vedtatt å åpne store dypvannsområder for leting etter havbunnsmineraler. Nå skal første konsesjonsrunde lyses ut, der private selskaper både kan lete og utvinne mineraler fra havbunnen.
Åpningen av leteområdet ble vedtatt av Stortinget uten at det var en ordentlig offentlig debatt om dette.
Nå tar vi debatten og inviterer forskere, fiskere, næringslivsledere og politikere til meningsutveksling på dypt vann.
Men er det gull alt som glimrer? Fremtiden til havet avgjøres på land.
Det er SALT som står som arrangør av syv debatter, syv steder med syv ulike temaer, for å belyse hva gruvedriften i mørket på dyphavet handler om.
Tema, steder og tid
TEKNOLOGIEN – Trondheim – 23. oktober, Digs klokken 19:00
KONSEKVENSENE – Bergen – 24. oktober, Kulturhuset klokken 19:00
EVENTYRET – Harstad – 29. oktober, Thors pub klokken 19:00
DEBATTEN – Svolvær – 31. oktober, Nordis klokken 19:00
PROSESSEN – Bodø – 12. november, Salmon Center klokken 19:00
OMDØMMET – Tromsø – 13. november, Biblioteket, klokken 19:00
KUNNSKAPEN – Båtsfjord – 14. november, Brygga pub, klokken 19:00
Mer informasjon om alle debattene finner du i denne lenken til SALT.
Debattserien arrangeres av SALT med finansiering fra WWF Verdens naturfond.
Alle debattene er åpne for publikum med gratis inngang.
Les mer om Alliansen for dyphavet i denne nettsaken som ble publisert den 8. oktober, dagen da alliansen ble lansert.
Fra Fiskarlagets side er vi tydelig på at vi ikke støtter våre myndigheter som vil åpne for utvinning av havbunnsmineraler.
Vi fraråder ganske enkelt slik aktivitet på havbunnen – noe du kan lese om i vårt høringssvar i denne omtalen fra 1. oktober: